Denizyolu Taşımacılığı

Anasayfa » Denizyolu Taşımacılığı

Denizyolu Taşımacılığı

Taşınması istenilen her türlü yük ve malın gemiler aracılığı ile taşınması işlemine denizyolu taşımacılığı denilmektedir. Denizyolu taşımacılık işlemleri genellikle liman şehirleri ve ülkelerinin sıklıkla tercih ettiği bir sistemdir. Taşıma işlemlerinde hız, sağlam taşıma ve fiyat oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle denize kıyısı olan her yer için bu taşıma yöntemi pek çok konuda ekonomiklik sağlamaktadır.

Eğer uluslararası bir taşıma söz konusu olacak ise en hızlı ve ekonomik olan yol denizyolu taşımacılığı olmaktadır. Bu sistem sayesinde taşınırken hassas olunması gereken her ürün istenilen yere hiçbir darbe almadan aktarılabilinmektedir. Denizyolu taşıyıcılığının beraberinde çok sayıda avantajı sunuyor olması; bu alana olan ilgiyi de arttırmaktadır. Ayrıca denizyolu taşımacılığında kullanılan araçların da çok daha nitelikli bir şekilde üretiliyor olması sayesinde bu tür taşımacılık hizmetlerinin gün geçtikçe artış gösterdiği de bilinmektedir.

Denizyolu Taşımacılığı Avantajları

Kişilerin denizyolu taşımacılığı ile elde ettikleri bazı avantajlar bulunmaktadır.

  • Denizyolu ile taşıma demiryolu taşımacılığından tam 3,5 kat çok daha ucuzdur.
  • Havayolu taşımacılığı ise tam 7 kat daha pahalıya mal olmaktadır.
  • Bir kerede çok fazla sayıda ürünün taşınması sağlanmaktadır.
  • Denizyolu taşımacılığı en güvenli yöntemlerden biridir.
  • Hemen hemen dünyanın her yerine taşımacılık yapılabilinmektedir.
  • Tramp ve liner olmak üzere iki türlü teslimat yapılabilinmektedir.

Tramp usulü yapılan taşımada ürünlerin herhangi bir teslim tarihi söz konusu değildir. Ürünler ne zaman ilgili limana ulaşırsa o zaman teslim edilmektedir. Liner taşımada ise tamamen hizmet faktörü ön plana çıkmaktadır. Limana gidecek her ürün için belirlenmiş bir teslim tarihi söz konusudur. Belirlenen gün ve saatte gemi limanda olur ve aracı bir firma gemiden ürünleri alarak ilgili adrese teslim yapılır. Bu sayede denizyolu taşımacılığı adrese teslim olarak işleyişini tamamlamış olmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığı Dezavantajları

Tercih edilecek taşımacılık türü ne olursa olsun elbette bazı dezavantajlarda söz konusu olmaktadır. Denizyolu taşımacılığı için söz konusu olan dezavantaj ise hız ile alakalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistem demir ve hava yolu taşımacılığına göre biraz daha yavaş işlemektedir.